Eirene Hep Kazanır

Savaş ve Barış üzerine yazmak barut kokan günlerin borcu oldu. Duvarların hiç birinde “Savaş İstiyoruz” “Yaşasın Savaş” yazmasa da  hanelerin çoğunda savaş tutkusuyla yanan insanlar var.

Bu sadece bugün böyle değil elbette. Binlerce yıllık mitolojik öykülerin değer görmüş kahramanlıkları da aynı aptalca tutkuyla besleniyor. Tek kahramanlıkları güçlerini acımasızca kullanmak olan bu karakterlere insanların gösterdiği saygıyı bizden öncekilerin onurlarının korkularına yenilmesine bağlıyorum. Ne yazık ki hala onurları korkularına yenik düşen binlerce insanın arasında yaşıyoruz. . Yoksa Ares’i herkes bilir de Eirene neden çok az insan hatırlar. Bugün yazımızda göreceğiz ki ne kadar güçlü olursa olsun Ares kaybedecek Eirene kazanacak.

Ares Kim Eirene Kim?14-5-Yunan-efsane-Klasik-Bat-PIRIN-Heykeli-Roma-Mars-ares-Aziz.jpg

Zeus ile Hera’nın oğlu olarak doğan ve On iki Olimposludan biri olan Ares, Yunan mitolojisindeki belki de en nefret edilen tanrıdır.. Roma’da Mars olarak da bilinir. Savaş tanrısıdır. Homeros’un destanlarında insanların baş belası, kaleler yıkan, olumsuz, kötü bir varlık olarak işlenmiştir.  Kendisine tapılan bir kent bulmak zordur. Yunanlılar onun anayurdunun zalim ve sert insanların ülkesi Trakya olduğunu söylerler. Ares değerli armağanlarla güzellik ve aşk tanrıçası Aphrodite’nin kalbini kazanır. Her şeyin çoğalmasına hizmet eden tanrıça ile yıkıcı tanrı Ares’in sevişmeleri doğaya uygundur. Çünkü doğada yaratıcılıkla yıkıcılık bir aradadır. Bu birliktelikten Phobos (bozgun)Deimos (korku) ve Harmonia (uyum)doğar.

Eirene namı diğer Irene Hora’lardan bir tanesinidir, Hora’lar ki derseniz Tanrılar Tanrısı Zeus ile Onun Akıllı Eşi Themis’den olma kızlarıdır. İlahi yasanın ve düzenin koruyucusu Themis’in her bir kızı ahlakı temsil eder dersek yanlış olmaz. Daha çok mevsimlerle ilişkilendirilen bu tanrıçalar günümüzde daha çok Barış( Eirene ya da Irene), Disiplin (Eunomia) ve Adelet( Dike) olarak bilinmektedirler.Yunan mitolojisinin derinleride yer alırlar, Roma döneminde Yunan tanrı ve Tanrıçalarının uyarlanması sonucunda daha bilinir olmuştur bu üç kız kardeş. Ayrıca mevsim ve cennet kapılarının bekçi, tanrıçaları olarak da nam salmışlardır. Yunan mitolojisinin kaynaklarından biri olan Hesiodos’un Thegonia’sında tanıtılmışlardır. Hora günümüz İspanyolcasında Saat anlamındadır. İngilizce Hour sözcüğününde kökenidir aslında. Hora’lar mevsim ve zaman döngüsünün tanrıçaları olmasından dolayı günümüz dillerinde ki yansıması olarak karşımıza çıkmıştır.Yani tek güçleri doğal yasanın işlemesidir.

Eiar, Eiarinos eski Yunanca da bahar anlamına eirene-irene_plutosgelmektedir.Heykellerinden gördüğümüz kadarı ile elinde “cornucopia” yani meyve dolu sepet tutan, genç ve güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Heykellerinde ayrıca zeytin dallarıyla süslenerek betimlenmiştir. Timotheus’un Lakonia’lılara karşı zaferinden sonra, Atina’da onun adına sunaklar  inşa edildi. (. Corn. Nep Timoth.  2.;. Plut . Cim  . 13) Atina’da onun heykeli Amphiaraus’un yanına dikildi   Bir kolunda taşıdığı Plutus( zenginlik tanrısı) ile betimlenmiştir  , (.. Paus. i 8 § 3)  Bir diğer heykeli ise  Prytaneion içinde ki Hestia heykelinin yanına dikilmiştir.Roma mitolojisinde ise adı Pax ‘tır ve heykellerinde zeytin dallarıyla süslenmiştir.

On ikilerden bir tanrı olan Ares’in yanında Horaların gücü önemsizdir. Ares’in birçok özel gücü ve özelliği ve kendisi gibi  güçten beslenen  pek çok müttefiki vardır ve bu tanrılar doğları gereği ellerindeki gücü kullanmaktan kaçınmazlar. Belki bu gücü kullanmaların korkusunu iliklerinde hissetmekten olsa gerek insanoğlu ve kızı binlerce yıl bu kudretli, güçlü, acımasız ve kendi varlığından başka amacı olmayan tanrılara sunaklar yaptı. Savaş tanrısı Ares’i 12 büyük tanrı arasına kattı. Çelikten dövülmüş kılıçlarıyla beden deşenlerin, kesilmiş kellelerden piramit yapanların, ellerini kanla yıkayanların, savaş meydanında ölümü onur sayanların tarihi bu. Oysa artık yeni bir tarih yazılmalı .  Savaş Tanrısı Mars’ın çocuklarının adı Phobos (bozgun)Deimos (korku) ve Harmonia (uyum); Barış Tanrısı Eireni’nin  anlamı bahar, çocuğu ise refah ve mutluluk.

Güce tapmış, güç karşısında sinmiş ve gücünden başka hiç bir gelecek vaat etmeyen Ares gibi erkekler değil; başkalarına zenginlik, refah, mutluluk ve aydınlık gelecek sunmaya çalışan Eireni gibi kadınlar  baharı getirecekler.

Kış ne kadar uzun sürerse sürsün, ne kadar çetin geçerse geçsin mutlaka bahar gelecek; Eireni hep kazandı, hep kazanacak.

Bu arada meraklısına not:

Fatih Mahmutpaşa’da Büyük Valide Han’ın bitişiğindeki 7. yüzyıl Bizans yapısı kule var.  16. yüzyılda Kösem Sultan’ın değerli eşyalarını sakladığı bir yer olarak bilinen kule; güzel bir Haliç manzarasına sahip. Yıkılmış yüzlerce Bizans kulesinden ayakta kalan tek kule. Direniyor. Adı da Eirene Kulesi….

Siz de direnin.

 

 

Reklamlar

Eirene Hep Kazanır” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s